Sayısız Bilgisayar Kullanıcılarına Siber Saldırı Uyarısı.!

Sayısız Bilgisayar Kullanıcılarına Siber Saldırı Uyarısı.!

indir (7)

İngiltere’deki Ulusal Suç Ajansı (NCA) bilgisayar kullanıcılarını, büyük bir siber saldırıdan kendilerini korumak için iki haftaları olduğu yönünde uyardı.

ABD’li yetkililerin büyük bir korsan ağını ele geçirmelerinin ardından kullanıcıların bilgisayarlarını korumak için ‘derhal’ harekete geçmeleri istendi.

NCA ile birlikte çalışan FBI; kişisel ve finansal verileri çalmayı amaçlayan bir ‘botnet’i kontrol altına aldı.

Botnet internette faaliyet gösteren suç şebekelerinin önemli çalışma yöntemlerinden biri.

Bu yöntemde suç şebekeleri kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlara dağıtıyor, daha sonra bu bilgisayarlar kullanıcılarının haberi olmadan çeşitli amaçlar için kullanılıyor.

Son saldırı eyleminin adı ise GameOver Zeus.

İngiltere’de 15 bin makinenin bundan etkilendiği düşünülüyor.

Dünya çapında baskınlar

İnternet servis sağlayıcılarının mektup veya e-posta ile saldırıdan etkilendiği bilinen müşterileriyle bağlantıya geçeceği bildiriliyor.

Bu çaptaki gelmiş geçmiş en büyük operasyon olarak tarif edilen operasyon kapsamında yetkililer dünya çapında bazı sunuculara (server) anlık baskınlar gerçekleştirdi.

Operasyona destek veren internet sitesi sunucusu Tagadab’tan Steve Rawlinson “Bu operasyon eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte” dedi.

Operasyon kapsamında yetkililer, botnet işlemini kontrol eden makineleri hedef alabilir.

Bütün bilgisayar kullanıcılarından kötü amaçlı yazılımların makinelerini etkilemediğini kontrol etmeleri isteniyor.

Yazılım programı listesi

İngiltere hükümeti tarafından desteklenen Get Safe Online adlı internet güvenliği oluşumu, kullanıcılara bir yazılım programı listesi önerisi yayınladı.

Açıklamada bu uyarının kullanıcıları paniğe sürükleme amacı taşımadığı ancak söylenen adımların derhal atılmasının çok önemli olduğu belirtildi.

Kullanıcılar, Get Safe Online’ın internet adresine Pazartesi akşam saatlerinde erişimde sorun yaşadı.

Get Safe Online’dan yapılan açıklamada bunun siteye yüksek oranda giriş veya siber bir saldırının neden olmadığı, nedeninin araştırıldığıu belirtildi.

Tehlikeyle ilgili ABD merkezl CERT (Bilgisayar Acil Durum Hazırlık Takımı) tarafından da daha detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

03 Haziran 2014 - 19:35

CaneR

3.751

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  Ben Seni Asla

  29 Şubat 2016

  4.066

  Ben Seni Asla

  Ben Seni Asla Sen hayatımın en vazgeçilmez aşkı Sen uğrunda en çıldırdığım esmer Sen yolunda savaşlar verdiğim sevdam Sen uğrunda ölümlere gidip...

  Arkadaşlık Nedir Kısaca Tanımı

  05 Şubat 2016

  21.567

  Arkadaşlık Nedir Kısaca Tanımı

  Arkadaşlık, Arkadaşlık Nedir, Arkadaşlık Bize Ne İfade Eder, Arkadaşlığın Tanımı İnsanlar, sosyal çevre içerisinde ve hayatlarında yalnız yaşayan...

  iPhone Düsüse Geciyor

  30 Ocak 2016

  3.178

  iPhone Düsüse Geciyor

  iPhone Düsüse Geciyor Apple’ın 2007’den bu yana ürettiği iPhone telefonlarının satışları bugüne kadar hiç düşüş yaşamamıştı. Şirket,...

  Maymuna Kafa Naklimi Yapıldı ?

  30 Ocak 2016

  3.453

  Maymuna Kafa Naklimi Yapıldı ?

  Maymuna Kafa Naklimi Yapıldı ? New Scientist dergisine açıklama yapan Canavero işlemi maymunlar ve insan kadavraları üzerinde denediğini söyledi. Independent...


Haydi Sende IRC Sohbet Odalarına katıl ve Mobil Sohbet odalarının farkını yaşa! Ücretsiz Mobil Chat Odaları Sitesi IRCSohbet.NET

Neden Biz!