Sohbet Siteleri

Pilot manevrası faciayı önledi!

helikopter.pkk
Hakkâri İkiyaka Dağları mevkiinde iki komutanı taşıyan helikoptere teröristler tarafından ateş açıldı. Pilotun manevrasıyla can kaybı yaşanmazken, bir mermi kontrol kutusunda kaldı.
Güncelleme:22 Haziran 2013 08:36
Çözüm süreci kapsamında PKK’lıların sınır dışına çekilmesi ve eylemsizlik sürerken, Ankara’da endişe yaratan bir gelişme yaşandı. Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve 3. Piyade Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Metin Temel’in bulunduğu Sikorsky S-70 tipi komuta kontrol helikopterinin önceki gün İkiyaka Dağları’nda konuşlanan PKK militanlarınca hedef alındığı bildirildi.

Milliyet’in haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün Hakkâri Yüksekova yakınlarında bulunun İkiyaka Dağları mevkiinde yaşanan olayı yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Alınan bilgiye göre, bölgede incelemelerde bulunmak üzere havalanan, Güvenç ve Temel’i de taşıyan Sikorsky S-70 tipi komuta kontrol helikopteri, İkiyaka Dağları’nda konuşlanan PKK militanlarınca hedef alındı. Militanlar, helikoptere 4 el ateş açarken, mermilerden biri S-70 tipi helikoptere isabet etti.
Kargo ön camından girdi

Mermi, helikopterin sağ kargo ön camından girdi. Ancak helikopter pilotunun kaçınma manevrası yapmasıyla doğrudan hedef alınan komutanlar, kazayı hasarsız atlattı. Helikopterin camından giren merminin, helikopterin ana kirişlerine hasar verdiği ve kontrol kutusunun üst çeperinde kaldığı tespit edildi.

Helikopterin hedef alındıktan sonra havada yaklaşık 20 dakika daha kaldığı ve Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu helikopter pistine sorunsuz iniş yaptığı öğrenildi. İnişin ardından helikopterde hasar tespiti çalışmaları yapılırken, komutanlar tarafından, Genelkurmay Karargâhı’na olaya ilişkin bir rapor sunuldu.

Açıklamada, “20 Haziran 2013 Perşembe günü saat 18.40 sularında, içinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ile 3’üncü Tümen Komutanının da bulunduğu komuta heyetini taşıyan Komuta-Kontrol helikopterine (S-70) teröristler tarafından Hakkâri ili Yüksekova ilçesi İkiyaka Dağları’ndan dört el ateş edilmiş; helikopter kaçınma manevrası yaparak ateş bölgesinden süratle uzaklaşmış ve emniyetli bir şekilde Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına inmiştir. Helikopter üzerinde yapılan kontrolde, bir merminin helikopterin sağ kargo ön camından girerek, helikopterin ana kirişlerine hasar verdiği ve kontrol kutusunun üst çeperinde kaldığı tespit edilmiştir” denildi.

Helikopter hedef alındı

Askeri kaynaklar, Güvenç ve Temel’i taşıyan helikopterin bilinçli bir şekilde ve doğrudan hedef alındığını tahmin ediyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı da yapan Güvenç’in görev süresi boyunca, PKK ile mücadelede etkin rol oynadığı bu nedenle örgütün hedefinde olmuş olabileceği ifade ediliyor. Helikopteri hedef alan grubun tespiti için çalışmalara başlandığı belirtilirken, komutanları hedef alan grubun, örgütün çekilme sürecine muhalif kalmış olabileceği, bu nedenle eylem yapmış olabileceği değerlendiriliyor.

22 Haziran 2013

CaneR

2.616

0 Yorum

Makale Hakkındaki Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız?

* Sohbet sitemize giriş yapmak ücretsiz, Bedava anlık sohbet yapabilirsiniz.

Site İçi Özel Arama

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...