Sohbet Siteleri

Muhabbet

muhabbet-sohbet

Muhabbet nedir, Muhabbet ‘in toplumdaki etkisi, Muhabbet hakkında bilgi, Neden muhabbet, İslamda muhabbet

Muhabbet

Allah-u teâlâ buyurdu ki; Benim için birbirini sevenlere, benim için bir araya gelip oturanlara, benim için birbirini ziyâret edenlere, benim için birbirine verenlere muhabbetim vâcibdir. (Hadîs-i kudsî-Senâullah-i Pânî Pûtî)

Benim muhabbetim; benim yolumda birbirine muhabbet edenler, hâlis sevgi gösterenler ve benim sevgim uğrunda harcıyanlar için hak oldu. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)

Benim muhabbetim; bir kulun kalbine girerse, azîz ve celîl olan Allah-u teâlâ, onun cesedini ateşe haram kılar. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)

Muhabbete, muhabbet denmesi; kalbde Allah-u teâlâ’nın rızâsından başka her şeyi mahv (yok) etmesindendir. (Ebû Saîd Eşec)

Eshâb-ı kirâm (Peygamberimizin arkadaşları), Resûlullah efendimizin muhabbeti uğruna mallarını ve canlarını sarf eylediler (harcadılar). Makâm ve mevkilerini terk eylediler. (İmâm-ı Rabbânî)

Muhabbet rızâya (Allah’tan gelen her şeyi beğenmeye), rızâ da muhabbete dâhildir. Rızâsız muhabbet, muhabbetsiz rızâ olmaz. Çünkü insan, ancak sevdiğine râzı olur ve râzı olduğunu sever. (Amr bin Osman Mekkî)

Kul, muhabbet makâmına; Allah-u teâlâ’nın sevdiklerini sevmek ve Allah-u teâlâ’ya düşman olanlara düşmanlık etmekle kavuşur. (Abdullah bin Muhammed Mürteiş)

Şu üç muhabbet çok mühimdir:Birincisi, Allah-u teâlâ’yı sevmektir. Bunun alâmeti, ibâdeti günaha tercih etmektir. İkincisi, kuvvetli bir îmân ile Resûlullah efendimizi sevmektir. Bunun alâmeti, Resûlullah’ın sünnetine yapışmaktır. Üçüncüsü ise Allah için mümin’leri sevmektir.Bunun alâmeti, mümin’lere eziyet etmemek ve onlara faydalı olmaktır. (Hâris el-Muhâsibî)

Bütün kazançlarıma, mürşidlerime (hocalarıma) çok muhabbet etmekle kavuştum. Seâdetin (mutluluğun, kurtuluşun)anahtarı, Allah-u teâlâ’nın sevdiklerini sevmektir. (Mazhar-ı Cân-ı Cânân)

Muhabbet edene muhabbet edilir. Seven sevilir, unutmayan unutulmaz. (Ali Hâfız Efendi)

Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl (Bezm-i Âlem Vâlide Sultan)

19 Ocak 2016

CaneR

2.155

0 Yorum

Makale Hakkındaki Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız?

* Sohbet sitemize giriş yapmak ücretsiz, Bedava anlık sohbet yapabilirsiniz.

Site İçi Özel Arama

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...